One of the best lessons in personal finance costs 44 cents/lb – what bananas teach us about handling our money. 5 Easy Steps to Banana Management / Budgeting Your Money: Count your bananas Think about the month ahead Assign all your bananas jobs Review your plan and make adjustments Double check and get to 0 extra or remaining bananas Music …